Loading Video...
Ф1
24. October 2020 - 16:55

Рекордна 97-ма пол-позицијата за Луис Хамилтон

Возачите на Мерцедес ќе започнат од првиот стартен ред на утрешната 12-та трка во Формула 1 шампионатот што ќе се вози за Големата награда на Португалија.
 
Луис Хамилтон оствари најбрзо време во денешните квалификации, па до рекордната 97-ма пол-позиција Британецот стигна пред тимскиот колега Валтери Ботас. 
 
Зад нив, од вториот ред трката ќе ја започнат Макс Верстапен од Ред Бул и Чарлс Леклерк на Ферари.