Loading Video...
Ф1
6. јуни 2021 - 17:32

Перез победник на Гранд-прито на Азербејџан

Супер интересна трка беше денешната што се возеше низ улицфите на Баку во рамките за Формула 1 шампионатот, а за Големата награда на Азербејџан. 
 
Серхио Перез од Ред Бул ги искористи невниманијата на тимскиот колега Макс Верстапен кој остана без пласман на четири круга до крајот, како и на актуелниот светски првак Луси Хамилтон кој ја имаше сличната судбина како Холанѓанецот само еден круг подоцна. 
 
Така Мексиканецот втор пат во кариерата се искачи на највисокот место на пиуедесталот, на кој како второ пласиран заврши Себајстијан Фетел и Пјер Гасли кој беше трет. 
 
Иако останаа без бодови, Верстапен и Хамилтон останаа на првите две позиции со 105 и 101 бод, додека далеку зад нив со 69 бодови на третото место е денешниот победник Перез.