Балкан
19. November 2016 - 9:09

Земјотрес ја погоди Грција

Земјотрес со интензитет од пет степени според Рихтерова скала ја погоди денеска Грција, соопшти Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар.

Епицентарот на потресот се наоѓал на околу 38 километри северно од Солун, на длабочина од 10 километри под површината на земјата.

Засега нема информации за евентуално повредени лица и причинета материјална штета.

Сеизмолошкиот центар наведува дека земјотресот бил почувствуван и во Македонија и Бугарија.