Фудбал
21. May 2024 - 19:52

Тони Крос стави крај на кариерата

Играчот од средниот ред на Реал Мадрид и Германија, Тони Крос, најави дека ќе се пензионира по Европското првенство во 2024 година.

Триесет и четири годишниот Германец нема да го продолжи договорот со мадридскиот клуб кој истекува во јуни оваа година.

Крос игра за Реал Мадрид од 2014 година. Оваа сезона одигра 46 натпревари во сите натпреварувања, постигна еден гол и девет асистенции.

Пред тоа, тој ја обнови кариерата со германската репрезентација за учество на Европското првенство на кое неговата земја е домаќин од 14 јуни до 14 јули.