Фудбал
16. February 2016 - 12:59

Пеналите на мода, Паненка или Кројф?!

Голот од пенал на Суарез по додавањето од Меси на средбата Барселона- Селта повторно ги разбуди страстите во светскиот фудбал но и дилемите кој е најубаво изведениот пенал во фудбалската историја. 

За многумина тоа е голот на Чехословакот Паненка на ЕП во Белград 1996 година постигнат во финалето со Германија во пенал-рулетот. Многумина го сметаат и за легендарен бидејќи е постигнат на голем настан и го решил победникот, на тогашната Чехословачка и донесе европска титула. 
Начинот на кој Меси и Суарез поентираа многу порано го изведоа  Јохан Кројф и Данецот Олсен  во дресот на Ајакс во дуелот со Хелмонд 5-0.
Сепак педантните статистичари открија дека сепак творец на овој пенал е Белгиецот Рик Копенс кој прв пат комбинирал со соиграч во 1957 година во квалификацискиот дуел Белгија- Исланд 6-1. 
//
https://
https://