Тенис
19. January 2022 - 20:00

АО: Зверев и Надал во 3. рунда

Лесни победи на фаворитите кои денеска во рамките на второт коло се појавија на терените во Мелбурн. Александар Зверев, Рафаел Надал и Гаел Монфис без загубен сет обезбедија пласман се пласираа во третата рунда.

          Зверев сепак имаше многу проблеми со домашниот тенисер Џон Милман кој одлично се држеше во првите два сета.

          За разлика од него Рафаел Надал немаше проблеми против Германскиот тенисер Јаник Ханфам и лесно го совлада во три сета исто како и Монфис кој беше подобар од Белорусинот Александар Бублик кој успеа да освои само 5 гема во трите сета.