10. November 2016 - 8:42

БИБЛ: Триумф на Карпош Соколи

Екипата на Карпош Соколи оствари победа синоќа во натпревар од БИБЛ лигата. Совладана беше екипата на Тирана (тренер е македонскиот стручњак Слободан Петровски) со 78:74. Резултат по четвртини: 33:19; 15:14; 12:26 и 18:15. Ова за Карпош Соколи е прва победа сезонава (АБА лига и БИБЛ лига заедно).

Карпош Соколи подобро го почна натпреварот и по 10 минути водеше со 33:19, но гостите од Тирана во третиот период беа поуспешни, па во последната четвртина се реши победникот. Кендрик Пери со 15 поени беше најефикасен кај Карпош Соколи, додека на дуелот најпрецизен беше Ендрит Хисенаголи со 17 поени. Македонскиот интернационалец во дресот на Тирана Лука Петровски постигна 7 поени.

На вториот натпревар одигран вечерва Теодо – Берое 93:80.

На вчера одиграните дуели: Куманово – Кожув 84:76 и Сутјеска – Фени Индустри 79:71.

Табела А група: Берое 6 бодови, Куманово 6, Кожув 5, Теодо 3, Башкими 3, Приштина 1.

Табела Б група: Сутјеска 6 бодови, Фени Индустри 6, Тирана 5, Трепча 4, Карпош Соколи 4,Пеќ 2.