Балкан
13. October 2021 - 13:21

Застрелан Србин во немирите на Косово | ВИДЕО

Медиумите пренесуваат дека еден Србин бил застрелан во северниот дел на Косовска Митровица, каде што во тек е акција на косовската полиција.

Според извори на Косово онлајн, косовската полиција упаднала во една од градските аптеки за да ги провери царинските документи на Косово.

После тоа, луѓето се собрале, изразувајќи незадоволство од акцијата, а ситуацијата ескалираше кога косовската полиција започна да фрла шок бомби и солзавец.

Уапсени се најмалку три лица, а во акцијата беа повредени шест полицајци – пет Албанци и еден Србин, се наведува во соопштението на полицијата, објавено од страна на Коха диторе.

Според последните информации на Косово онлајн, шест Срби биле примени во КВЦ Косовска Митровица.

Во најлоша состојба е маж од Звечан, кој бил застрелан одзади во пределот на градниот кош.