Спорт плус
1. March 2024 - 9:03

Стартува СП во сала, Трајковски единствен македонски атлетичар

Шкотскиот град Глазгов од денеска до недела ќе биде домаќин на 19. Светското атлетско првенство (СП) во сала кое воедно е дел од квалификациите за обезбедување норма за настап на претстојните Олимписки игри во Париз.

На СП ќе настапат над 600 атлетичари од 124 држави, а честа на македонската атлетика ќе ја брани Андреас Трајковски во дисциплината скок во далечина.

Трајковски во Глазгов отпатува со нов македонски рекорд, прескокнувајќи 7.79 метри на 10 февруари на Балканското првенство во Истанбул на кое го освои сребрениот медал.

Финалната серија во скок во далачеина е на програмата в сабота.

Тридневната атлетска програма ќе се одвива во Комонвелт арена во Глазгов, кој прв пат е домаќин на СП во сала, откако во 1990 и 2019 беше организатор на Европското првенство во сала.