Loading Video...
Спорт плус
19. September 2023 - 19:54

Во Струга започна СП во шах за сениори

Во Струга синоќа свечено беше отворено  екипното светско првенство во шах за Сениори на кое  Македонија ќе ја претставуваат две екипи и тоа во категориите над 50 и над 65 години.
Во категорија на шахисти  (постари од 50 години), Македониија Алкалоид  на стартот игра против 5 Brothers (USA) . Нашата селекција  настапува во велемајсторски состав  Недев, Богдановски, Станојоски, Кутиров.
Во категоријата ЕС-65 настапува селекција на Македонија во состав (Илиќ, Кралевски, Стошевски, Хаџи-Манев) и за противник ја има  петторангираната селекција на  Италија.
 
На турнирот за шахисти постари од -50 години  настапува и македонската репрезентација на слепи и слабовидни шахисти и во првото коло се среќава со Словачка, во женска конкуренција нашата селекција  игра против 11-то рангираната Австрија.
Вкупно во двете конкуренции настапуваат 48 екипи, 22 постари од 50 години и 26  во категоријата ЕС – 65.