Loading Video...
Кошарка
25. August 2023 - 20:07

СП Кошарка: Фаворитите по план, Канада пресилна за Франција

 
Стартуваше и СП во кошарка  на кое во првото коло доминираа фаворитите кои ги забележаа очекуваните победи. Најзвучно одекна тешкиот пораз на Франција која загуби со дури 30 разлика од селекцијата на Канада.  Доминиканската република славеше против домашната селекција на Филипините . На овој меч е срушен рекордот по гледаност на меч на мундијалите откако во салата присуствувале 38.115 гледачи
 
СП КОШАРКА  1. коло
Италија – Ангола 81-67
Австралија – Финска 98-72
Ц.Гора – Мексико 91-71
Летонија – Либан 109-70
Доминиканска Р. –Филипини 91-81
Германија – Јапонија 81-63
Литванија – Египет 93-67
Канада – Франција  95-65