Македонија
21. July 2019 - 9:16

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност, УВ индексот 9

Времето во државата ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен претежно северен ветер.

Минималната температура ќе биде помеѓу 11 и 18, а максималната ќе достигне од 29 до 36 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје, претежно сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе биде 16 степени, а дневната ќе достигне 35 степени Целзиусови.

Во понеделник ќе преовладува сончево и многу топло време со мала до умерена локална облачност. Во вторник и среда ќе дува умерен до засилен северен ветер и ќе има услови за краткотраен локален дожд. Дневните температури ќе опаднат за три до четири степени.