Свет
21. јуни 2024 - 8:53

Петмина загинати, десетици повредени во шумски пожари во југоисточна Турција

Пет лица загинаа, а десетици се повредени, од кои 10 сериозно, додека шумските пожари зафатија неколку села во југоисточна Турција во текот на ноќта, изјави денеска министерот за здравство на Турција.

„Пет лица загинаа, а 44 се повредени, од кои 10 потешко“, кога пожар зафати две области во близина на југоисточниот град Мардин, напиша министерот за здравство Фахретин Коџа на X, поранешен Твитер.