Свет
13. February 2024 - 11:16

Пет години затвор за руски професор кој ја критикуваше власта

Руски суд денеска осуди на пет години затвор професор и политиколог кој изрази критички став кон власта во Москва, пренесе Бета повикувајќи се на руски агенции.

Борис Кагарлицки првично беше осуден на парична казна од околу 6.160 евра поради „јавни повици за тероризам“.

Во жалбена постапка судот ја преиначи казната во петгодишна затворска казна.

Кагарлицки, професор во Московската гимназија за општествени и економски науки, од судницата е одведен во притвор.