Македонија
6. October 2017 - 13:57

Осуденик - бегалец давал отпор при апсење, еве како го приведоа полицајците

СВР Куманово поднесе кривична пријава против А.М. (30) од с.Никуштак, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “спречување службено лице во вршење службено дејствие“ по чл.382 ст.3 в.в. ст.1 од КЗ на РМ.

На 24 минатиот месец во 22,00 часот при рутинска контрола во с.Никуштак над возило “Голф-3“, управувано од Л.М. (43) од с.Матејче, во возилото на совозачко седиште бил затекнат М.О. (34) од с.Матејче осуден со пресуда од Основен Суд-Куманово по чл 386 ст1 од КЗ.

При приведувањето на М.О. пријавениот ги спречувал полициските службеници, односно го турнал полицискиот службеник кој му ставал лисици за врзување на М.О. и во повеќе наврати не давал да се изврши приведување на М.О.