Loading Video...
Спорт плус
4. August 2021 - 18:39

Одбојкарките го комплетираа полуфинали парови

Со одигрувањето на четврфиналните дуели познати се четиурите селекции кои ќе се борат за олимписките одличка на женскиот одбојкарски турнир. 
 
Србија и САД ќе играа во првото полуфинале до кое двете селекции стигна со максималните победи со 3-0 во дуелите против Италија и Доминиканската Република. 
 
По еден и два сета, на своите проивнички им препуштија одбојкарките ја Јужна Кореја и Бразил, кои беа подобри од селекциите на Турција односно Русија.
 
1/4 финале
Ј. Кореја – Турција   3-2
Бразил – Русија      1-3 
Диминиканска Република – САД  0-3   
Србија – Италија    3-0
 
1/2.финале – петок - 06.08. 
06:00  СРБИЈА - САД 
14.00   Ј. КОРЕЈА – БРАЗИЛ  
 
Финале и 3.место - недела 08.08.
---------- - -----------  02.00 бронза 
---------- - -----------  06.30 злато