Loading Video...
Кошарка
25. November 2022 - 16:00

Нови победи на водечкото „трио“ во Евролигата

Трите прворангирани екипи во Евролигата забележаа победи во натпреварите од 10.коло 
 
Лидерот на табела Фенербахче славеше на гостувањето во Милано кај Армани со 82-72. 
 
Олимпијакос и Реал кои се на втората и третата позиција играа пред домашната публика. 
 
Во Атина, Олимпијакос ја победи берлинска Алба со 86-76, додека во Мадрид, Реал беше подобар од белградски Партизан со 105-97, натпревар на кој беше поставен и рекорд во евролигата. Имено првата четвртина заврши со резултат 40-32 за гостите, а вкупно постигнатите вкупно 72 поени се рекордни во воведната четвртина на еден натпревар во Евролигата. 
 
Најнеизвесниот натпревар се одигра во Белград каде Црвена Звезда го победи Макаби со 69-68, иако гостите го имаа последниот напад за победа.
 
Денеска на програмата се преостанатите пет натпревари од оваа 10-та рунда, а двојките се:
МОНАКО – БАЕРН МИНХЕН 19:00 часот
ПАНАТИНАИКОС – ЛИОН ВИЛЕРБАН 20:00
БАРСЕЛОНА – БАСКОНИЈА 20:30
ВИРТУС БОЛОЊА – АНАДОЛУ ЕФЕС 20:30
ВАЛЕНСИЈА – ЖАЛГИРИС 20:45