Македонија
26. November 2019 - 8:42

Недела на шпански филм во Битола

Амбасадата на Кралството Шпанија во соработка со НУ Центар за култура вечер во Битола ќе ја отворат културната манифестација „Недела на шпанскиот филм“.

Серијалот проекции ќе почне со филмот „Како да се биде нормална личност“, а ќе заврши со филмот „Животот продолжува“ кој ќе биде емитуван на 2 декември.

-Отворањето на филмскиот циклус ќе го означи шпанскиот амбасадор во земјава Емилио Лоренцо Сера, а на свеченото отворање ќе претходи промоција на изложба на фотографии на тема „Шпански градови со светско културно наследство“ која ќе биде поместена во фоајето на НУ Центар за култура-Битола, информираат од тамошната национална установа.

На изложбата ќе бидат претставени фотографии од шпанските градови Алкала де Хенарес, Авила, Баеза, Касерес, Кордоба, Куенка, Ибица, Мерида, Саламанка, Сан Кристибал де ла Лагуна, Сантијаго де Компостела, Сеговија, Тарагона, Толедо и Ибеда, додека на филмското платно ќе бидат емитувани и филмовите „Апостол“, „Дождот исто така“, „Црн леб“ и „Мартин (јуниор)“ за кои е обезбеден превод на македонски јазик.