Фудбал
6. August 2016 - 22:24

Ливерпул ја совлада Барселона

Фудбалерите на Ливерпул постигнаа убедлива победа од 4:0 во пријателски натпревар одигран вечерва на „Вембли“ во Лондон. Овој натпревар се одигра во рамките на Интернационалниот Куп на шампионите. За Ливерпул ова беше втора победа во ова натптреварување (совладан беше Милан, а имаа пораз од Челзи), додека Барселона го прептрпе првиот пораз (Две победи над Селтик и Лестер).
Стрелци на головите беа: Мане 15.минута, Маскерано 47.минута (автогол), Дивок Ориги 48.минута и Марко Грујиќ 90+3.минута.
Ливерпул утре со комбиниран состав ќе го одигра и последниот пријателски дуел во подготовките за новата сезона, гостува во Германија кај екипата на Мајнц.