Балкан
13. December 2018 - 14:53

Курти: Ни требаат обвинители кои не им се плашат на Тачи и Харадинај

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека годинава, неделата на борба против корупција, Косово го затекна преполно со поткупи, како никогаш претходно, јави дописникот на МИА од Приштина.

Курти на својата страница на Фејсбук напиша дека „наместо судови кои ќе ги гонат мирновременските злосторници, се појавува специјалниот суд кој ќе се занимава со воени злосторства“.

– Наместо да имаме нормални судови кои ќе ги обвинуваат, судат и осудуваат мирновременските злосторници, ни се појавува специјалниот суд кој ќе се занимава со воените „злосторства“. Треба да се зголеми бројот на специјализирани обвинители за организиран криминал и висока корупција и нивна обука, да се преиспита легислативата и да се реструктурира обвинителството. Тоа подразбира за почеток еден или двајца обвинители кои не им се плашат на претседателот (Хашим Тачи) и премиерот (Рамуш Харадинај), како и на другите штетници, напиша Курти.