Ракомет
15. May 2021 - 19:24

КУП: 14-та титула за РК Вардар 1961

Ракометарите на Вардар го совладаа Еурофарм Пелистер со 26:24 во тврд натпревар полн со неизвесност и постојано надигрување. На крајот решаваше еден шут или подобро одиграна акција, а Чупиќ стави печат на новиот трофеј, кој е број 14 за Вардар во Купот на Македонија.
„Црвено-црните“ брзо дојдоа до 5:1, а потоа и до ново зголемување на водството кое стигна и до шест гола.
Откако на три минути пред заминување на одмор беше 13:10 следуваа три погодоци за на одмор да се замине со 16:10 и ова беше резултат кој најавуваше каков ќе биде епилогот на овој дуел односно кој ќе биде тимот што ќе дојде до трофејот.
По 40 минути да биде 18:15 и тука веќе тимот на Еурофарм Пелистер најавуваше враќање во натпреварот.
Лошата игра во нападот на Вардар резултираше со голема неизвеснсот во завршницата од натпреварот. На нешто повеќе од две минути Маџовски со вториот гол по ред намали на еден гол, 23:24 и Вардар веќе не можеше да биде сигурен. Алушовски мораше да бара тајм-аут. После долго комбинираше Дибиров беше играчот што реализираше на минута до крај.
На два негатива и 60 секунди до крајот, Бабиќ го побара последниот тајм-аут. Периќ погоди за 25:24, а потоа Чупиќ стави точка на средбата за 26:24 и за нова титула на Вардар.