Македонија
18. December 2017 - 19:09

Еден од притворените за настаните од Собранието 12 дена штрајкува со глад

ВМРО-ДПМНЕ и денеска продолжи со блокирањето на неколку крстосници низ Скопје во знак на револт поради политичкиот прогон кој го води власта предводена од СДСМ, а најавија и блокади на гранични премини, на автопати, магистрални патишта низ цела Македонија.

-Како што веќе знаете известена е јавноста дека ќе има, кој што ќе траат се до ослободувањето на лицата кои што се неправедно затворени во врска со настаните од 27 април. Воедно сакаме да укажеме дека сме многу загрижени бидејќи состојбата на еден од притворените според нашите неофицијални информации е многу влошена, затоа што тој штрајкува со глад повеќе од 12 дена, велат од партијата.