Спорт плус
25. јуни 2023 - 19:58

Доминација на Тојота на Сафари релито, титулата за Ожие

 8-кратниот светски шампион во рели, Себастиен Ожие (Тојота) по втор пат во својата кариера победи на најтешкото рели во календарот на  - Сафарито во Кенија. Она што е уникатно во овој случај е што во финалето Ожие го победи својот тимски колега и актуелен светски шампион Кале Рованпера за само 6,7 секунди, бидејќи со оглед на условите во Кенија, разликите во финалето на оваа трка обично се мерат во минути. Трет беше уште еден возач на Тојота, Елфин Еванс, а јапонскиот тим повторно ги освои првите четири места  исто како и минатата година. 
Трката денеска имаше возбудлив старт откако Рованпера прејде во голем напад и анулира 8 секунди од водството на Ожие кој сепак се консолидира  и на крајот задржа доволна предност за триумф. 
 По дождот во Заспаниот воин вчера, утрово Рованпера се обиде со изненадувачки напад во првиот натпревар од денот и избриша 8 секунди од водството на Ожие, кој беше многу лут на продолжението на битката. Во реваншот, сепак, Себ успеа да се врати над 8 секунди на Рованпера и го врати јазот меѓу двајцата, но по цена на мала несреќа каде што ја загуби задната врата од својот болид. 
Потоа, како што одминуваше денот, Кале можеше по малку да го оддалечи водството на Ожие за да го одведе на нешто повеќе од 9 секунди пред фазата на моќ. Во него, Ожие беше 2,5 секунди побавен од Рованпера, но се одржа за победа со предност  од 6,7 секунди.