Македонија
18. November 2016 - 20:49

Телефонски разговор меѓу Столтенберг и Трамп за иднината на НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска телефонски разговараше со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп.

Столтенберрг на Твитер напиша дека имале добар разговор посветен на иднината на Алијансата и за значењето од зголемувцање на расходите за одбраната.

Тоа е прв разговор на Столтенберг со Трамп, кој за време на предизборната кампања навести дека ќе постави услови за ангажираноста на САД во НАТО.