Loading Video...
Тенис
28. May 2019 - 16:39

Зверев по 4 часа игра се пласира во следната рунда на Роланд Гарос

 
5.носител во Париз, Алаксандер Зверев по голема борба и над четири часа игра успеа да мине во следната рунда совладувајќи го Австралиецот, Џон Милман со 3:2. 
 
Првите два сета ги доби Зверев со 7-6 и 6-3. Но. Следните Милман возврати со 6-2 и 7-6, за конечно во решавачкиот петти сет Германецот да потврди дека е класа над противникот и го реши сетот во своја полза со 6-3.
 
Од фаворитите пласман во следната рунда обезбеди и 8.лносител Дел Потро, 18-тиот Баутиста, како и Србинот, Лајовиќ и Хрватот Иво Карловиќ кој со 3-1 го совлада Шпанецот, Фелицијано Лопез