Свет
10. January 2019 - 9:16

Затворска казна од 75 години за репрезентативец: Правел ужасни работи, па до крајот на животот ќе биде зад решетки

Омар Ортиз, мексикански голман и поранешен репрезентативец останатиот дел од животот ќе го помине зад решетки поради криминални дејствија.

Ортиз е прогласен за виновен за учество во три киднапирања за нарко картел меѓу кои и Армандо Гомез, сопругот на популарната мексиканска пејачка Глорија Теви.

Репрезентативецот, познат под прекарот „Мачка” бил уапсен во јануари 2012-та година и бил држен во затворот Кадерејта, а доказите го поврзуваат во киднапирање на тројца луѓе и за тоа добивал по 4.100 американски долари за секого, а судот му пресуди висока затворска казна.

Со оглед на тоа дека има 42 години тоа значи дека ќе биде доживотно на робија.

Ортиз ги извршил делата меѓу 2011 и 2012 година додека бил суспендиран од фудбалот поради допинг. Често запаѓал во неволји, а локалните власти го обвинуваа за конзумирање на кокаин и шверц.