Loading Video...
Тенис
17. January 2022 - 15:53

Започна Австралија Опен - фаворитите без проблеми во 1.коло

Стартуваше најконтраверзното изнаение на првиот овосезонски Гренд слем, Австралија опен. 
 
Откако по многу перипетии и депортација на Новак Ѓоковиќ не му беше овозможено да го брани трофејот освоен лани, сега во трка за истиот како главни преденденти се Русинот, данил Медведев кој е втор носител, и трето рангираниот Александер Зверев од Германија.
 
 Но. Никако нетреба да се одпише и Шпанецот, Рафаел Надал кој во Мелбурн е рангиран како осми, а во првата рунда без многу мака по три сета го мина Американецот, Џирон. 
 
И Зверев забележа победа во првата рунда но потешко од очекуваното во мечот со сонародникот Алтмаер против кој во првиот и третиот сет мораше да одигра тај-брејк. 
 
Од фаворитките. 
Првата домашната тенисерка Ешли Барти потврди дека е во топ форма па на својата противничка Тсуренко од Украина и препишти само еден гем. 
 
Речиси на ист начин првото коло го мина и 4.носителка Крејчикова ос Чешка која загуби замо два гема, а пласман во следната рунда обезбеди и Јапонката, Наоми Осака.