Свет
27. December 2016 - 15:31

Захарова: Изјавата на Борис Џонсон е недипломатска и непрофесионална

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска оцени дека изјавата на британскиот секретар за надворешни работи Борис Џонсон за ослободувањето на Алепо е „шуплива“, недипломатска и непрофесионална. 

Захарова потсети дека Џонсон навел оти тоа што сириската војска го контролира Алепо не значи победа, како и дека Асад зависи од „странските војски и руските воздушни сили“, јави ТАСС. 

- Џонсон не е професионален дипломат, но никогаш не помислив дека е толку непрофесионален, нагласи Захарова.