Балкан
23. јуни 2022 - 12:26

Захариева: Петков ќе биде запаметен како првиот паднат премиер

Кирил Петков заминува од позицијата премиер на Бугарија, откако беше изгласана недоверба на Владата.

Пратеничката на ГЕРБ-СДС, Екатерина Захариева во бугарска телевизија кажа дека Петков ќе го паметат како првиот паднат премиер.

„Распадот на нивната коалиција и препукувањата за корупција, празниот фрижидер на народот и инфлацијата ги донесе до нова ниво“, вели Захариева.