Свет
12. December 2019 - 8:41

Загинаа пилот и навигатор во пад на руски воен хеликоптер „МИ-28“

Пилот и навигатор погинаа во пад на руски хеликоптер „МИ-28“ во близина на аеродромот Коренсков, во регионот Краснодар, соопшти руското Министерство за одбрана.

Командата на руските одбранбени воздухопловни сили упатила комисија не местото на несреќата, се наведува во соопштението на министерството, пренесено од Тасс.

Летот на хеликоптерот се изведувал во тешки метеоролошки услови.

Министерството за одбрана соопшти дела хеликоптерот во текот на летот не носел муниција.