Македонија
5. јуни 2018 - 10:54

Заев: Во прашање се денови кога ќе се случи разговорот со Ципрас

Во прашање се денови да се случи телефонскиот разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, и во моментот се уште се создаваат околностите за да се реализира тоа. Ова го порача денеска премиерот Зоран Заев на маргините на завршната конференција на проектот Мрежа 23+ поглавје 23: Пандорина кутија или клуч за добор владеење?, одговарајќи на новинарско прашање за тоа до каде е разговорот со Алексис Ципрас, но и коментирајќи ја изјавата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас дека е време да се каже едно големо „да“ или „не“ во процесот на преговорите. 

Во врска со изјавата на Коѕијас дека во игра се три предлози - Република Северна Македонија, Република Горна Мкаедонија и Република Нова Македонија, Заев одговори дека верува оти процесот е на самиот крај и оти крајот ќе биде среќен и успешен.

- Да не избрзуваме со детали за тоа, се уште се создаваат околностите за да се случи телефонскиот разговор. Денови се во прашање. Откако ќе се случи граѓаните ќе бидат информирани за тоа и за неговата содржина, рече македонскиот премиер.

Тој не сакаше да коментира дали во игра се нови креативни решенија кои вчера во интервју за Канал 5 ги изнесе Артан Груби од ДУИ, Република Крушевска Македонија, Република Современа Македонија и Република Европска Македонија.

- Прашањето е сензитивно и ќе останам внимателен. Овие денови сакам да бидат денови на успешно завршување на процесот. Кога сите детали ќе бидат договорени  веднаш ќе бидат споделени. Чувствително е кај нас, чувствително е и во Грција, рече Заев и додаде дека, сепак, за прашањето на крајот граѓаните ќе одлучуваат на референдум.