Македонија
17. јуни 2018 - 9:56

Заев: Нека Преспа биде патека кон нашата европска иднина

Се осмеливме, затоа што сакаме успеси, македонски успеси. Ние се определивме за иднина. Затоа стигнавме денес тука. Нека биде Преспа патека кон нашата европска иднина, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил.

Во состав на македонската делегација, која оди на потпишување на договорот за името, се и вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, министерот за надворешни работи Никола Димитров и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.