Loading Video...
Балкан
18. December 2018 - 16:39

Вучиќ: Задоволни сме од седницата на СБ на ОН

Српскиот претседател е задоволен од  седницата на СБ на Он  постветена на одлуката Косово да формриа војска.  

За медиумите Вуќик изјави дека отворената седница  била можност Србија да ги повика  Он да земат поголема улога во решавање на  косовоското прашање и да побара Советот за безбедност да ја укори Приштина за одлуката да формира војска. Во текот на дебата  зад србија застанаа  Русија и Кина додека  поддршка на Ксоово му дадоа САД и Велика Британија.  

Според Холандија и Франција   одлуката  за армија е донесена во  погрешно време , со што  косовкиост претседател не се согласи. Тачи истакна дека потегот за трансфорамција на бесносаните сили во војска е  задоцнет.

И покрај конфронтациите,  Тачи и Вучиќ изразија подготвеност  за продолжување на дијалогот.