Македонија
11. August 2016 - 15:46

Вонредна временска прогноза за скопскиот регион

Во планинските региони на северозапад и на исток, попладневно има развој на конвективна облачност, а поизразен северен ветер има во Овчеполието и во Штипско, соопштуваат од УХМР.

За подоцнежните часови најавуваат дека од север ќе почне да дува засилен северен ветер и облачноста ќе се зголемува. Ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено на северот и на истокот. Нестабилно ќе биде и во делови од скопската котлина.

Во вечерните часови некаде процесите ќе бидат поизразени, локално и во форма на невреме. Засилен ветер, грмежи и повремен дожд ќе има и во текот на ноќта.

Утре ќе биде променливо облачно, ветровито и доста свежо со локален дожд претпладне. Ќе дува засилен северен ветер, кој вдолж Повардарието и во источните делови повремено ќе достигнува брзина и над 90 километри на час. Дневните температури ќе бидат значително пониски во однос на денешниот ден.

За време на викендот времето ќе биде стабилно, но во сабота се уште со повремено засилен северен ветер. Стабилно ќе биде и од понеделник, а дневната температура ќе продолжи постепено да расте.