Свет
6. December 2020 - 19:54

Во Русија рекорден број новозаразени, вакцинацијата е во тек

Русија денеска забележа рекордни 29.039 нови случаи на коронавирус. Од почетокот на пандемијата, пријавени се вкупно 2.460.770 случаи, додека официјалниот број на починати се искачи на 43.141 лица.

Москва во саботата започна да ја дистрибуира својата вакцина Спутник V преку 70 клиники до најранливите групи, со што почна масовна вакцинација против Ковид-19.

„Ние мора да вакцинираме од шест до седум милиони луѓе“, рече градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин во интервју за државната телевизија Русија-1 .

Русија е на четвртото место во светот според бројот на заболени.