Свет
17. August 2020 - 14:21

Во Индија над 50.000 луѓе починаа од последици од Ковид-19

Во изминатите 24 часа во Индија од последици од новиот коронавирус починаа 900 луѓе, со што вкупниот број на смртни случаи се искачи над 50.000.

Индиското Министерство за здравство соопшти дека починале 50.921 луѓе, со што земјата е на четвртото место по бројот на починати луѓе, зад САД, Бразил и Мексико.

Во земјата со Ковид-19 се инфицирани 2,6 милиони луѓе, додека експертите стравваат дека нивниот број е многу поголем.

Во меѓувреме, индискиот премиер Нарендра Моди во саботата изјави дека се врши тестирање на три потенцијелани вакцини и ако се докаже дека се ефикасни ќе биде произведено количество. 

Ново на Сител