Балкан
11. March 2020 - 13:05

Во Албанија два нови случаи со коронавирус, вкупно заразени 12 лица

Во Албанија потврдени се два нови случаи на лица заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број на  инфицирани се искачи на 12 лица.

-Направени се 43 нови тестови, само два случаи се позитивни. Едниот бил во контакт со првозаразените, татко и син во Тирана, додека другиот е повозрасно лице од Љушња кој допатувал од Бергамо. До денеска тестирани се вкупно 157 лица сомнителни на Ковид-19 а до сега само 12 беа позитивни, од кои дури девет имале контакт со првозаразените, рече заменик министерката за здравство Мира Ракацоли, на редовната пладневна прес конференција.

Таа додаде дека 104 лица кои контактирале со веќе заразените се во домашна изолација, меѓу нив и здравствени работници.

Албанското Министертво за здравство денеска издаде нова наредба со која до 3 април се става клуч на врата на ноќните клубови, детските забавни објекти, спортски центри, базени, интернет-клубови, културни центри, пабови и диско- клубови.