Македонија
18. August 2017 - 17:41

ВМРО-ДПМНЕ: Антикорупциска потврди дека е незаконска постапката за разрешување на Зврлевски

Постапката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски во Собранието на Република Македонија е целосно незаконска, а тоа го потврди и Антикорупциската комисија, смета ВМРО-ДПМНЕ.

- Постои законска пречка да се разрешуваат и именуваат носители на јавни функции откако се распишани изборите. Мислењето на Антикорупциска комисија во кое се вели дека не може во период на кампања да се разрешува или именува јавен обвинител е доказ за аргументираната и принципиелна расправа на ВМРО-ДПМНЕ и пратениците од коалицијата „За подобра Македонија“, рече Трајче Димков од ВМРО-ДПМНЕ на денешната партиска прес-конфеенција.

Тој ги обвини Талат Џафери и СДСМ дека го кршат Уставот и законите со разрешувањето на Зврлевски.

- Тоа преставува институционално насилие. Џафери и СДС свесно го игнорираат законот и Уставот. На Заев му треба јавен обвинител кој ќе функционира под негова команда и ќе испрати порака дека криминалот на СДС е неказнив, потенцира Димков.