Македонија
8. August 2015 - 10:06

Владина делегација ќе им оддаде почит на загинатите бранители кај Карпалак

Владина делегација предводена од министерот за одбрана Зоран Јолевски денеска ќе положи цвеќе пред спомен-плочата во месноста Карпалак по повод 14 години од загинувањето на македонските бранители.

Делегацијата ќе положи цвеќе и пред комплексот „Карпалак“ во центарот на Прилеп, по што министерот Јолевски ќе има обраќање.

Десетте воени резервисти загинаа на 8 август 2001 година кај месноста Карпалак, на патот Скопје-Тетово, кога конвојот на АРМ беше нападнат од заседа.