Ракомет
25. August 2015 - 22:21

Вардар прв финалист на турнирот „Вардар 2015“

Ракометарите на македонскиот шампион Вардар се првите финалисти на турнирот на кои се и организатори „Вардар 2015“. Во дуелот од 2.коло го победија тимот на Чеховски Медведи со 40:32. Најефикасен на дуелот беше Дејан Манасков со 7 голови, а по пет постигнаа Тоскиќ и Карачиќ.
Вардар утре е слободен и во четврток ќе игра во финалето против првопласираниот од групата Б.
Во А групата утре ќе играат: Чеховски Медведи и Нексе.
Во првиот натпревар од денешната програма Металург и Краснодар одиграа нерешено 27:27. Металург ја испушти предноста од 26:21 од финишот на дуелот. Јанко Божовиќ со 9 голови беше најпрецизен кај Металург.
Утре во дуел за првото место во групата ќе играат Кристијанштад и Краснодар.
 
фото: www.rkvardar.mk