Ракомет
4. May 2016 - 23:09

Вардар оствари очекувана победа над Металург

 
 Ракометарите на Вардар забележаа очекувана победа во дуелот против ривалот Металург во рамките од плејофот на домашното првенство.
 
Во заостанатиот натптревар од 3.коло, одигран вечерва во СЦ „Јане Сандански’’, актуелниот шампион Вардар славеше победа над Металург со 26:22, полувреме 14:11.
 
Иако гостите од Автокоманда до 26-минута не само што беа рамноправен противник туку и имаа гол предност, сепак во завршните четири минути црвено-црните со низа од три гола стигнаа до водство од 14:11. Во вториот дел иако Металург во два наврати направи мини серии од 3:0 и доаѓаше на гол негатива, сепак избраниците на Лино Червар немаа до крај сили да направат подвиг и да да го совладаат актуелниот шампион па на крајот резултатот гласеше 26:22 за Вардар.
 
Најефикасен кај победничката екипа беше Дејан Манасков со 6 гола, а 5 постигна Хорхе Македа, додека Лука Циндриќ беше стрелец на 4 гола. Прв стрелец на мечот беше Филип Талески со 8 гола.
 
Со оваа победа и освоените три бодови, Вардар се проби на првото место на табелата со вкупно 9 бодови, колку што имаат Металург и Макс Струмица, на второти и третото место. 
 
По нив следуваат, Прилеп со 6, Охрид и Работнички се без освоен бод во плејоф конкуренцијата, а сите три екипи имаат и по еден одигран натпревар повеќе.