Loading Video...
Свет
22. September 2023 - 16:31

Украинците го погодија седиштето на руската Црноморска флота

Укриана изврши ракетен напад врз седиштето на руската Црноморска флота на Крим. Еден војник се води како исчезант по нападот, соопшти Министерството за одбана на Русија. Украинската војска ја презеде одговорноста за нападот. Гувернерот на Севастопол, назначен од Русија, Михаил Развозаев рече дека е можен нов напад и ги повика граѓаните да го избегнуваат ценатрот на Севастопол, каде што се наоѓа седиштето на Црноморската флота. Украинската страна пак, објави дека во рускиот напад на градот Зеленивка загинала едена жена.

Азербејџанските власти ссопштија дека планираат амнестија за сите ерменски борци од Нагорно Карабах кои ќе го положат оружјето. Вчера Етничките Ерменци рекоа дека сакаат безбедносни гаранции пред да се разоружаат, откако Азербејџан по 24-часовната воена акција прогласи дека го вратил одметнатиот регион под своја контрола по цели 35 години. Околу 120 000 етнички ерменци жиеват во Нагорно Карабах. Шефот на европската дипломатија Борел го предупдеди Баку дека присилното раселување на ерменското цивилно население од регионот со воени или други средства ќе наиде на силен одговор од ЕУ. А во главниот град на Ерменија продолжуваат протестите на кои се бара оставка од премиерот Никол Пашинјан поради настаните во Нагорно Карабах. Полицијата утрово привела неколку демонстранти кои сакале да ги блокираат главните улици во центрарот на Ереван.

На северот на Шведска падна првито снег оваа година. Некои градови прилично побелеле, особено дебел слој снег падна во градот Кируна -38 сантиметри. Според податоците на шведскиот метеоролошки институт,  ова е најголема количина снег во Кируна во овој дел од годината во последните 118 години.