Македонија
26. јуни 2017 - 18:05

УХМР: Следува период на натпросечни максимални температури

Времето во Македонија утре ќе биде сончево и топло, попладне ќе има услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи, особено во источните и јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Минималната температура од 12 до 20, а максималната од 30 до 36 степени.
 
Во Скопје и околината, сончево и топло, попладне со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец. Минималната температура до 18 степени, а максималната до 35 степени.
 
ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Продолжува периодот на многу топло време со натпросечни максимални температури. Уште потопло се очекува да биде од четврток, кога поради изразено југозападно воздушно струење и прилив на многу топла и сува воздушна маса, вдолж Повардарието и во Пелагонија температура ќе достигне до 40 степени. Не е исклучено во петок и сабота на места да го надмине и 40-тиот степен. И утре во попладневните часови ќе има изолирана појава на нестабилност со локален пороен дожд и грмежи.

Ново на Сител