Македонија
1. August 2021 - 18:57

Уапсени пет лица во Гостивар, полицијата кај нив пронашла марихуана

Вчера во 13.30 часот во Гостивар од полициски службеници од Полициската станица Гостивар биле лишени од слобода Н.Р.(27), Р.Х.(27), И.С.(27), Ф.Ќ.(27), сите од Тетово и Х.К.(31) од Гостивар, со престој во Швајцарија, бидејќи кај нив била пронајдена марихуана, велат од МВР.

По документирање на случајот против нив ќе биде поднесена пријава по член 215 од Кривичниот законик за „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.