Балкан
3. October 2023 - 14:52

Уапсен Милан Радоичиќ

Уапсен Милан Радоичиќ, контроверзниот бизнисмен кој според сопствените тврдења е организатор на вооружениот конфликт во Бањска на Косово во кој загинаа четири лица, соопшти српското МВР.

 „На 03.10.2023 година, полициски службеници на Управата за криминалистичка полиција извршија претрес во станот и другите простории на Милан Радоичиќ, кому полицијата му одреди притвор до 48 часа. Истиот со кривична пријава е приведен во Вишото јавно обвинителство во Белград“, стои во соопштението на српското министерство.