Балкан
17. August 2016 - 18:16

Турција: Уапсени уште 24 новинари

Турската полиција приведе 24 луѓе вработени во про-курдскиот дневен весник Озгур Гундем, кој оваа недела беше забранет поради сомневање дека поддржува курдски милитанти.

Со тоа, бројот на приведени медиумски работници во Турција е зголемен на 99. Таа држава според Европската федерација на новинари, стана „најголема затворска ќелија за новинари“, пренесе Танјуг.

Како што е наведено на сајтот на Озгур Гундем, најмалку 24 луѓе од редакцијата се приведени додека други добиле казна – домашен притвор. Приведени се и четири други репортери од други медиумски куќи кои известувале за полициската акција во редакцијата на весникот Озгур Гундем.

Претседателот на ИФЈ Филип Лерут изјави: - Сведоци сме на задушување на слободните и независни медиуми во Турција....Светот мора да се разбуди и да побара поддшка за правата на турските новинари и медиуми. 

Претседателот на Европската федерација на новинари Могенс Бличер Бјерегард изјави: Употребата на насилство против новинари и медиумски работници е неприфатливо кога и да е, каде било и тоа што се случува со весникот Озгур Гундем е нрпифатливо. Властите ја користат моментната ситуација по неуспешниот обид за пуч да ги нападнат сите критички настроени медиуми.