Спорт плус
17. July 2019 - 19:47

Тур де Франс: Јуан победник на 11. етапа

Австралиецот Кејлеб Јуан ја покажа својата сила  на Тур де Франс со брза завршница во 11. етапа со цел во Тулуз за да ги победи  Холанѓанецот Дилан Гроневеген и Италијанецот Елија Вивијани.
Јуан, кој го направи своето задоцнето деби на турнејата за Lotto Soudal, се покажа како најбрз од спринтерите по завршувањето на етапата од 167 километри од Алби, што го изедначи  со Гроневеген и му донесе победа во фото финиш.
Победникот  на  Џиро д'Италија,  и на  Вуелта  Еспана, 25-годишниот Еван стана првиот Австралиец што победи на етапата на Тур де Франс во дебитантската сезона.

И натаму жолтата маичка е во посед на Жулиен Ала Филип.