Тенис
8. January 2023 - 20:12

Триумф и 92-ра титула за Ѓоковиќ

Нов успех на Новак Ѓоковиќ и 92-ри трофеј на тениските терени откако во меч кој траеше повеќе од три часа го совлада Американецот Корда со 2-1 во сетови. 
Мечот беше неизвесен и на работ на нерви откако првите два сета беа решени во тај-брекот  па се играше трет сет во кој пресуди искуството на српскиот тенисер и го доби со 6-4 откако Себастијан Корда за момент ја загуби концентрацијата и дозволи противникот да направи брејк. 
По овој триумф Ѓоковиќ најави дека е прв фаворит на Австралискиот Грен Слем каде ќе се бори за 22-от трофеј колку што има и Рафаел Надал.  Турнирот започнува на 16. Февруари.