Свет
21. January 2020 - 8:33

Три ракети истрелани врз Зелената зона во Багдад

Три ракети од типот Качуша паднаа во Зелената зона во Багдад, соопштија неименувани извори од ирачката полиција.

Ракетите се лансирани синоќа од багдадското предградие Зафаранија.

Во Зелената зона сместени се повеќе ирачки институции и странски амбасади. Две од трите истрелани ракети паднале во близина на Амбасадата на САД.

Се уште нема информации за евентуално настрадани или причинета материјална штета.