Свет
5. May 2016 - 16:07

Трамп: Путин изјави дека сум гениј, ќе имаме добри односи

Претседателот на републиканскиот кандидат на претседателските избори во САД, Доналд Трамп изјави дека ако победи на изборите ќе воспостави добри односи со Русија.

Тој одбио да одговори на прашањето дали некогаш разговарал со претседателот на Русија, но истакна дека Владимир Путин го нарекол гениј.

- Тој (путин) рече: Трамп е гениј, дали тоа е доволно? Мислам дека со него ќе имам добри односу, истакна Трамп.

Тој во изјава за Си-Ен-Ен ја ублажи својата претходна изјава дека САД би требало да ги соборат руските авиони ако сепремногу се приближат до американските воени цели.

Трамп посочи дека ако тој е на чело на државата, во тој случај би го побарал Путин и би го замолил „повеќе да не го прави тоа“ бидејќи тоа е „непочитување на американската армија, земја и претседателот“.